Sezama sēklas (2)
Sezama sēklas
Dienas Deva
10/02/2012 10:10

Sezams (Latīņu valodā: Sesamum indicum) izcelsme meklējama Āfrikā. Sezams ir viengadīgs augs, kura augstums variē no 50 līdz 100cm. Lielākās sezama sēklu ražotājvalstis ir Indija un Ķīna.

Auga ziedi ir dzelteni, taču var būt sastopami arī zili un violeti. Sezams plaši aug tropiskos apvidos un tiek kultivēts tā ēdamo sēklu dēļ, kuras aug pākstīs. Sēklu krāsas sastopamas sākot no „krēmīgi” baltas līdz pat ogļmelnai. Gaišāko toņu sēklas Rietumos un Tuvajos Austrumos uzskata par vērtīgākām. Sezama sēklas uzturā var lietot gan lobītas, gan nelobītas, lobītas sezama sēklas ir gaišākas un spīdīgākas, toties nelobītas ir par toni tumšākas un tām ir daudz lielāka uzturvērtība, it īpaši minerālviela – kalcijs, kas nelobītās sezama sēklās atrodama 7 reizes lielākā koncentrācijā.

                                                     Sezama zieds

                                                            Sezama zieds

Sezama sēklas tiek izmantotas kulinārijā to izteikti riekstainās garšas dēļ. Bieži tās tiek pievienotas maizes izstrādājumiem – bagetēm, cepumiem, maizes stienīšiem. Sezama sēklas mēdz pievienot suši un bieži atrodamas salātos, kas īpaši tipiski Japānas virtuvei. Grieķi pievieno sezama sēklas kūkām, bet meksikāņi parasti tās izmato mērču pagatavošanai. Kulinārijā populāri izmantot arī sezama sēklu eļļu.Sezama sēklas satur lignānus un ir izteikti bagātīgs dzelzs, magnija, mangāna, vara un kalcija avots, kā arī satur vitamīnus B1, B6 un PP. Lignānu sesamīnam, kas no visiem augiem tieši sezama sēklās atrodams visvairāk, piemīt antioksidanta un pret-vēža īpašības.

Hindu leģendas vēsta, ka sezama sēkla ir nemirstības simbols, un to eļļa tiek izmantota rituālos un lūgšanās.

UZTURVĒRTĪBA

Uz 100g

Enerģētiskā vērtība   

2.399kJ/573kcal

Olbaltumvielas

17.7g

Ogļhidrāti

23.5g

Tauki, t.sk.:

49.7g

Piesātinātās taukskābes

6.9g

Šķiedrvielas

11.8g

Minerālvielas:

 

       Kalcijs       

975mg (122%)*

       Dzelzs     

14,6mg (104%)*

       Magnijs

351mg (94%)*

       Cinks    

7.8mg (78%)*

Vitamīni:

 

        B1  

0,8mg (73%)*

        PP

4,5mg (28%)*

        B6

0,8mg (57%)*

Lignāni

29mg

*IDD ieteicamā diennakts deva. Konkrētam indivīdam vajadzīgais uzturvielu daudzums var būt lielāks vai mazāks, atkarībā no dzimuma, vecuma, fiziskās aktivitātes līmeņa un citiem faktoriem.

Pievienot komentāru
Komentāri (2)
Dienas Deva // 13/12/2013
Sveika, Iveta! Paldies par jūsu jautājumu! Lobītas sezamu sēklas jūs varat apskatīt/nopirkt Zelta Rieksts piedāvātajā sortimentā :) Sezama sēklas plaši izmanto kulinārijā un konditorejas izstrādājumos! Nelobītas sezama sēklas ir mazos apvalciņos, līdzīgi kā saulespuķu sēklas! Jauku dienu!
Iveta // 04/12/2013
Kā izskatās lobītas un kā nelobītas sezama sēklas? Kur var iegādāties nelobītas sezama sēklas?
Aptauja
Vairāk uzturā lietoju:
Riekstus
Žāvētu augļus
Sēklas
Nedaudz no katra
Jaunākās galerijas
Jaunumi tavā e-pastā

Dienas Deva ražotājs- kompānija “Gemoss”, Mūkusalas iela 73, Rīga. Tālr.:67702777

Dienasdeva.lv kontakti: e-pasts: inguss@gemoss.lv Izstrāde:mediacloud.lv

facebook twitter