Magones (1)
Magones
Dienas Deva
14/02/2012 16:39

Magoņu sēklas tiek iegūtas no miega magones jeb opija magones ( Latīņu valodā: Papaver somniferum). Kā nosaukuma vēsta, tad tā ir arī viena no magoņu sugām, no kuras tiek iegūts opijs un vairāki citi attīrīti opiāti.

Mezopotāmijā, tā ir izturīgs viengadīgs augs, kas var augt gandrīz jebkur Amerikas ziemeļos, Eiropā, Āzijā un Austrālijā. Miega magone gadsimtiem ir izmantota arī ārstniecībā: kā sāpes remdinošs līdzeklis, muskuļu relaksētājs un caurejas līdzekli. Tomēr tās tiek arī plaši audzētas kā košumaugi, it īpaši citas magoņu šķirnes, kuras netiek patērētas pārtikā. No visām magoņu šķirnēm miega magones ir vienīgās, kas tiek izmantotas uzturā- jau 2. gs. grieķi izmantoja magoņu sēklas maizes cepšanā, bet kā stabila maizes garšviela tā ieviesta viduslaiku Eiropā.

Magoņu sēklas tiek plaši izmantotas kā piedeva smalkmaizītēs, kēksos un citos konditorejas izstrādājumos. No sēklām var izspiest magoņu sēklu eļļu, kuru var izmantot cepšanā. Sēklas satur veselīgu eļļu, kuru izmanto salātos visā pasaulē. Indijā un Turcijā, cepot maizi, miega magoņu sēklas tiek pievienotas maizei un rekomendētas sievietēm stāvoklī un jaunām mātēm. Magoņu sēklas ir uzturvielām bagātas un, salīdzinot ar citām sēklām un riekstiem, tās ir mazāk alerģiskas. Tiek uzskatīta, ka magoņu sēklas ir potenciāls pret-vēža medikaments. Tās bagātīgi satur kalciju, kas atbild par muskuļu savilkšanās spēju, nepieciešams kaulaudu veidošanai, kā arī zobu veselībai. Lielā daudzumā magoņu sēklas satur arī tādas minerālvielas kā dzelzi, cinku, magniju un fosforu, kā arī folijskābi (vitamīns B9) un tiamīnu (vitamīns B1).

UZTURVĒRTĪBA

Uz 100g

Enerģētiskā vērtība   

2.196kJ/525kcal

Olbaltumvielas

18g

Ogļhidrāti

28.1g

Tauki, t.sk.:

42g

Piesātinātās taukskābes

4.5g

Šķiedrvielas

19.5g

Minerālvielas:

 

       Kalcijs       

1438mg (180%)*

       Dzelzs     

9.8mg (70%)*

       Magnijs

347mg (93%)*

       Fosfors

870mg(124%)*

      Cinks

7.9mg(79%)*

      Kālijs

719mg(36%)*

Vitamīni:

 

        B1

0,9mg (82%)*

        B9

82mcg (41%)*

*IDD ieteicamā diennakts deva. Konkrētam indivīdam vajadzīgais uzturvielu daudzums var būt lielāks vai mazāks, atkarībā no dzimuma, vecuma, fiziskās aktivitātes līmeņa un citiem faktoriem.

Pievienot komentāru
Komentāri (1)
Andrejs // 27/12/2017
Gribu magones!!!
Iesakām izlasīt
Aptauja
Vairāk uzturā lietoju:
Riekstus
Žāvētu augļus
Sēklas
Nedaudz no katra
Jaunākās galerijas
Jaunumi tavā e-pastā

Dienas Deva ražotājs- kompānija “Gemoss”, Mūkusalas iela 73, Rīga. Tālr.:67702777

Dienasdeva.lv kontakti: e-pasts: inguss@gemoss.lv Izstrāde:mediacloud.lv

facebook twitter