Timiāns
Timiāns
Dienas Deva
06/02/2012 11:16

Timiāns (Latīņu valodā: Thymus vulgaris) ir 20 - 40 cm augsts, mūžzaļš panātru jeb lūpziežu dzimtas puspundurkrūms. Savvaļā aug Eiropas dienviddaļā, pārsvarā tas aug ceļmalās, pakalnos. Timiānā ir 2% ēteriskās eļļas, rūgtvielas, miecvielas, saponīni u.c. Ēteriskās eļļas galvenā sastāvdaļa ir timols (20–40%).

Timiānam piemīt baktericīda un dezinficējoša iedarbība. Tautas medicīnā to plaši lieto pret garo klepu un bronhītu, jo tas sašķidrina gļotas. Tā preparāti ir pertusins, Hartmana šķīdums u.c. Timiānam ir patīkams, stiprs aromāts un asa, nedaudz rūgtena garša. Farmaceitiskajā rūpniecībā to izmanto sīrupu, ekstraktu un ārstniecisko tēju gatavošanai. Ēteriskā eļļa tiek pievienota mutes skalojamiem līdzekļiem, zobu pastām, ziepēm.

Stiprās garšas dēļ kulinārijā timiāns jālieto uzmanīgi, nelielā devā. Tas labi iederas treknas gaļas un kartupeļu ēdienos, zupās. Timiānu ļoti bieži izmanto visdažādāko kūpinājumu pagatavošanā, pievieno sēnēm, medījumiem, zivīm, pupiņu un zirņu zupām, kartupeļu salātiem. Kopā ar majorānu un ķiplokiem to lieto desu ražošanā. Timiāns ietilpst arī smaržvielu, liķiera benediktīna un aromātiskā etiķa sastāvā.

Pievienot komentāru
Komentāri
Pagaidām komentāru nav. Esi pirmais!
Aptauja
Vairāk uzturā lietoju:
Riekstus
Žāvētu augļus
Sēklas
Nedaudz no katra
Jaunākās galerijas
Jaunumi tavā e-pastā

Dienas Deva ražotājs- kompānija “Gemoss”, Mūkusalas iela 73, Rīga. Tālr.:67702777

Dienasdeva.lv kontakti: e-pasts: inguss@gemoss.lv Izstrāde:mediacloud.lv

facebook twitter