Kumīns
Kumīns
Dienas Deva
19/04/2012 15:37
Kumīns ir viengadīgs čemurziežu dzimtas (Latīņu valodā Apiaceae) augs, pie šis dzimtas pieder arī pētersīļi, ķimenes un dilles. Kumīna izcelsmes vieta ir Vidusjūras reģions un Indija. Mūsdienās tās pārsvarā audzē Irānā, Uzbekistāna, Turcijā, Marokā, Indijā, Ķīnā. Lai kumīnu audzētu, tam nepieciešamas karstas vasaras, kuras ilgst 3-4 mēnešus, un dienas temperatūra sasniegtu vismaz 30 grādus pēc celsija!

Kumīns lietots jau senajos laikos, īpašā cieņā tas bijis pie sengrieķiem, kuri piešķīruši trauciņam ar kumīnu vietu uz galda, kā mūsdienās sālim un pipariem. Šo tradīciju turpina marokāņi. Arī Senās Romas virtuvē kumīns bijis iecienīts. Eiropā tas popularitāti izpelnījās viduslaikos, izņemot Spānijā un Maltā. Toties spāņu un portugāļu kolonisti to iepazīstināja Amerikā.

Kumīna auga augļi katrs satur tikai vienu sēklu, to novākšana ir roku darbs. Šīs sēklas pēc izskata ļoti līdzinās ķimenēm, tās ir dzelten-brūnā krāsā un tām piemīt garena, „ievagota” forma. Daudzās valstīs kumīnu sauc par „Romiešu ķimenēm”, tomēr no ķimenēm tās atšķiras gan ar asāku garšu, gan gaišāku krāsu.

Kumīna sēklas tiek izmantotas kulinārijā kā garšviela to izteiktā, niansētā aromāta dēļ. Sēklu sastāvā atrodamas ēteriskās eļļas. Tipiska sastāvdaļa sautējumos un zupās, karija un čilli mērcēs, kā arī, noteikti, jēra gaļas ēdienos.
Pievienot komentāru
Komentāri
Pagaidām komentāru nav. Esi pirmais!
Aptauja
Vairāk uzturā lietoju:
Riekstus
Žāvētu augļus
Sēklas
Nedaudz no katra
Jaunākās galerijas
Jaunumi tavā e-pastā

Dienas Deva ražotājs- kompānija “Gemoss”, Mūkusalas iela 73, Rīga. Tālr.:67702777

Dienasdeva.lv kontakti: e-pasts: inguss@gemoss.lv Izstrāde:mediacloud.lv

facebook twitter