Austrumu uzkoda- Humuss (+Foto)
Austrumu uzkoda- Humuss (+Foto)
Dienas Deva
26/08/2013 14:11

Gemoss un DienasDeva.lv sadarbībā ar Latvijas ēdienu blogotājiem piedāvā jums dažādas interesantas un pārbaudītas ēdienu receptes!

Autors: Kristīne , http://kristinesreceptes.blogs.lv/

Humuss
Diezgan fantastiska austrumu uzkoda. Es, kā jau minēju, šobrīd esmu aizrāvusies ar dažādu austrumu ēdienu gatavošanu, un humuss ir viena no populārākajām uzkodām, ko gatavo no turku zirņiem (jeb auna zirņiem). Sākumā jau varēju padomāt, ka ēdiena sastāvs izklausās diezgan dīvains, lai būtu labs. Bet, ja jau humuss ir tik ļoti izplatīts, tas nozīmē, ka viņam jābūt labam, tāpēc uzticējos lietotājiem un izmēģināju pati. Un esmu pilnīgi un galīgi apmierināta. Katrā austrumu valstī to gatavo pēc nedaudz atšķirīgas receptes. Bet tā kā galvenā sastāvdaļa ir turku zirņi, es izvēlējos arī turku recepti. Mazliet mazliet piņķerīgi gan ir to pagatavot, jo: 1. zirņi jāiemērc iepriekšējā vakarā, 2. zirņi, kad ir gatvai un uzvārījušies, ir jānomizo. Jā, tieši tā, katram zirnim ir jānoloba virsējā miziņa. Tas ir perfekta humusa noslēpums, kā bija minēts “deliciousitanbul.com” blogā. Bet rezultāts ir tā vērts. Un humusu var 3-4 dienas uzglabāt ledusskapī. Humusu ēd kā uzkodu ar maizi (austrumos, protams, lavašveidīgu vai pitas maizi), ar kukurūzas čipšiem, ar dārzeņiem, var arī ar gaļu.

Nu un, lūk, kā saka turki, 5 laba humusa noslēpumi:
1. Nekad neizmantojiet konservētus zirņus. Vienmēr iemērciet un izvāriet. Garša ir nesalīdzināma.
2. Vāriet pietiekami ilgi. Vismaz 1,5 stundu, lai zirņi ir mīksti un lai miziņa viegli nāk nost.
3. Vienmēr nomizojiet zirņus, kad tie izvārīti, jo miziņas ir pacietas un viņas nesablenderējas tik zīdaini vijīgā masā.
4. Saglabājiet ūdeni, kuros zirņi ir vārīti. Kad noliesiet, nelejiet to ūdeni ārā, bet saglabājiet kādā traukā, lai pēc tam var izmantot.
5. Nežēlojiet olīveļļu. Ar olīveļļu humusu nekad nevar samaitāt. Olīveļļas nekad nevar būt par daudz.

Jums vajadzēs:
- 160 g sausu turku zirņu.
- 4 ķiploka daiviņas, ja ķiploks ir maziņš, ķīnas un no lielveikala, 2 ķiploka daiviņas, ja ķiploks ir no dārza vai tirgus un ir liels.
- 1 tējkaroti sāls
- 1,5 ēdamkaroti citrona sulas
- 1/4 tējkaroti malta kumina.
- 6 ēdamkarotes tahini pastas (sezama sēklu pasta).
- 2/3 krūzes zirņu vārīšanas šķidruma
- extra virgin olīveļļu gan blenderēšanai, gan servēšanai
- čili piparu pārslas. Ok, ja nav, var izmantot vienkārši paprikas pulveri – saldo vai čili, var izmantot nedaudz sakapātu čili piparu vai tml.
- pētersīļus servēšanai (jūs ziniet, ka pētersīļi nomāc ķiploka aromātu, ja? tāpēc visiem ēdieniem, kur klāt ir ķiploks, ir labi arī pievienot pētersīļus. vismaz doma laba, pat ja reāli nestrādā. un labi garšo kopā)

Pagatavošana:

1. Iepriekšējā vakarā iemērciet zirņus. Ūdenim jābūt krietni vairāk nekā zirņiem, jo zirņi diezgan daudz uzsūc sevī.
2. Izmērcētos zirņus uz ļoti lēnas uguns zem vāka vāriet apmēram 1,5 stundu kamēr mīksti. Neberiet klāt sāli. Ar sāli zirņus nevar izvārīt mīkstus. Un sāls šeit arī nav nepieciešams.
3. Kad zirņi gatavi, nolejiet atsevišķā traukā zirņu ūdeni. Neizlejiet izlietnē, jums vēl vajadzēs. Paskalojiet zirņus zem auksta ūdens. Un tad nolobiet miziņas. Ja zirņi pietiekami ilgi vārījušies, tad miziņa ļoti viegli nāk nost saspiežot zirni starp īkšķi un rādītājpirkstu. Ļoti meditatīvs un sievišķīgs pasākums. Kaut kur pat lasīju, ka psihoterapeiti sievietēm iesaka šķirot graudus kā pelnrušķītēm, jo tas nomierina. Tas nozīmē, ka nekur nav jāskrien, nav jācīnās. Viss ir dzīvē labi un mierīgi. Tik labi un mierīgi, ka viss, kas ir jādāra, tikai jāšķiro graudi. Tas pats, man liekas, ar zirņu lobīšanu. Katrā ziņā nav tik traki kā izklausās.
4. Kad zirņi nolobīti, tad visas sastāvdaļas jāsablenderē kopā vijīgā masā.
Humuss, kad stāv, viņam ir tendence sabiezēt. Ziŗņi turpina briest un uzsūkt mitrumu. Tad, ja gribas šķidrāku, laiku pa laikam var atjaukt ar zirņūdeni vai olīveļļu.

Pasniedzot pārlejiet ar olīveļļu un pārkaisiet ar pērteļsīļiem un čili pārslām.

Nu, lūk. Gatavs. Patiesībā ļoti vienkārši un ļoti garšīgi. Labu apetīti!

Pievienot komentāru
Komentāri
Pagaidām komentāru nav. Esi pirmais!
Aptauja
Vairāk uzturā lietoju:
Riekstus
Žāvētu augļus
Sēklas
Nedaudz no katra
Jaunākās galerijas
Jaunumi tavā e-pastā

Dienas Deva ražotājs- kompānija “Gemoss”, Mūkusalas iela 73, Rīga. Tālr.:67702777

Dienasdeva.lv kontakti: e-pasts: inguss@gemoss.lv Izstrāde:mediacloud.lv

facebook twitter