Svaigi salāti
Svaigi salāti
Dienas Deva
07/06/2012 09:24

Avots: www.nra.lv

Vasara pietuvojusies straujiem soļiem, un arī ēdienkartē gribas vairāk svaiguma – salātu un zaļumu, kas izaudzēti vai izdiedzēti mājās uz palodzes.

Un tas ir brīnišķīgi, ja var paņemt dažas salātu lapas un sajaukt ar sēnēm, burkāniem vai sīpoliem, un salāti būs gatavi. Salātus, protams, var nopirkt visu gadu, bet tie pārsvarā ir importēti, taču jāņem vērā tas, ka siltumnīcā audzētie nekad nebūs tik aromātiski kā tie, kuri auguši vasarā dārzā. Bet līdz tam vēl jāpagaida!

Salātu piedāvājums ir plašs un daudzveidīgs – Ķīnas kāposts, rukola, ledus salāti, lapu cigoriņi, endīvija un citi. Salātos svaigā veidā var izmantot arī dažādus dārzeņus – burkānus, kolrābjus, sarkanos un baltos redīsus. Salātiem lieliska piedeva ir arī saldā paprika, cukini, tomāti un sīpoli, kas uzlabo garšu. Lai pagatavotu labus salātus, ir nepieciešams arī labs virtuves inventārs. Šim nolūkam vajadzīgs ass nazis, sietiņš lapu salātu mazgāšanai, virtuves dvieļi, kuros var nosusināt salātus, rīve, arī speciāls salātu karošu un maisītāju komplekts.

Andis BRĒMANIS, dietologs

– Salātu piedāvājums ir ļoti dažāds, un tos var kombinēt. Tagad jau var iegādāties Latvijā audzētus aromātiskus lociņus. Salātus var kombinēt ar eļļu, etiķi, kādu karoti krējuma vai jogurtu, kam ir mazāk kaloriju. Tajā pašā laikā ir arī dārzeņi – kāposti, burkāni, rutki, kolrābji, kurus var papildināt ar salātu lapiņām un iegūt dārzeņu salātus. Gan salāti, gan dārzeņi ir jāēd dūšīgi. Salātos ir C vitamīns, šķiedrvielas, balastvielas, beta karotīns un antioksidanti. Šīs vērtīgās vielas optimizē vielmaiņu, sargā šūnu membrānas no brīvo radikāļu ietekmes, aterosklerozes un audzējiem, kā arī palēnina novecošanās procesu organismā. Pavasarī droši uz palodzes varam audzēt lociņus, redīsu dīgstus un citu.

NODERĪGI

• Nav nozīmes tam, vai lapu salātus, dārzeņus un garšaugus vispirms notīra un tad mazgā, vai otrādi. Svarīgākais – nekad nemazgāt sagrieztus dārzeņus, citādi tie kļūs ūdeņaini un zaudēs vitamīnus, minerālvielas un pusi savas vērtības.

• Čauganas salātu galviņas var sadalīt šādi:

salātu galviņas iegremdē ūdenī un kacenu ar apļveida kustībām it kā skrūvē virzienā uz āru, līdz atdalās lapiņas.

• Lapu salātus vispareizāk ir saplūkāt ar pirkstiem nelielos gabaliņos. Endīvijas un cigoriņus var sagriezt strēmelītēs vai rupjākos gabaliņos.

• Svaigi dārzeņi nav viegli sagremojami, tāpēc tos vislabāk sarīvēt uz dārzeņu sakņu rīves. Tos var sarīvēt smalki, rupji, vienalga, vai tā ir selerija, kolrābis, fenhelis, burkāns vai ziedkāposta ziedkopa.

Pievienot komentāru
Komentāri
Pagaidām komentāru nav. Esi pirmais!
Aptauja
Vairāk uzturā lietoju:
Riekstus
Žāvētu augļus
Sēklas
Nedaudz no katra
Jaunākās galerijas
Jaunumi tavā e-pastā

Dienas Deva ražotājs- kompānija “Gemoss”, Mūkusalas iela 73, Rīga. Tālr.:67702777

Dienasdeva.lv kontakti: e-pasts: inguss@gemoss.lv Izstrāde:mediacloud.lv

facebook twitter